Budmerice

SK  EN

Aktuality


Budmerice kaštieľ

19.3.2012

Budmerický kaštieľ opravia za 1,5 milióna eur

Rekonštrukcia by sa mohla začať ešte v tomto roku

Kaštieľ v Budmericiach neďaleko Modry, ktorý roky využívali na tvorenie spisovatelia, čaká tento rok rekonštrukcia. Na opravu má ministerstvo kultúry v tohtoročnom rozpočte vyčlenených 1,5 milióna eur. Financie vystačia nielen na neoromatickú stavbu, ale aj úpravu priľahlého anglického parku.

Naposledy bol kaštieľ rekonštruovaný v roku 1985. Súčasťou pripravovaných opráv by malo byť zvýšenie kapacity aj rozšírenie funkčnosti budovy, ktorá by nemala slúžiť už len spisovateľom, ale aj ich kolegom hudobníkom, výtvarníkom, architektom či umelcom z oblasti dramatického umenia.

V prvom marcovom týždni sa podľa hovorkyne rezortu kultúry Evy Chudinovej ukončilo stavebno-technické zameranie a posúdenie tejto národnej kultúrnej pamiatky pod taktovkou spoločnosti A1 ReSpect, a.s., čo bolo nevyhnutným predpokladom na začatie procesu rekonštrukcie.

 

Súvisiace články

Ministerstvo navrhuje, aby upravené izby v kaštieli niesli mená slovenských osobností z jednotlivých kultúrnych oblastí. Po kom budú pomenované by mali rozhodnúť samotné stavovské organizácie. Izby by poskytli hosťovi informácie o konkrétnom umelcovi, takže priestor by mal aj vzdelávací charakter.

Architektonická firma A1 ReSpect navrhla vizualizácie izieb Milana Rúfusa a Ľudovíta Fullu. Druhá spomínaná by mohla mať na stenách repliky jeho obrazov, obsahovať audio či videozáznamy jeho rozhovorov, filmov a knižnica by mohla byť naplnená knihami o autorovi či jeho skicami.

 

Ďalším krokom ministerstva bude vypísanie verejného obstarávania na vypracovanie projektovej dokumentácie. Tá bude podkladom na výber dodávateľa stavebných prác. Rezort kultúry predpokladá, že samotná rekonštrukcia by sa mohla začať ešte v tomto roku. Presný termín štartu ani trvania opráv zatiaľ nemá.

Kaštieľ mal desiatky rokov v prenájme od ministerstva kultúry Literárny fond, ktorý zaň platil 33-tisíc eur ročne. Na tvorbu ho využívali najmä spisovatelia.  Fond nebol schopný ponúknuť znaleckú cenu 87-tisíc eur. Urobilo tak len občianske združenie Dilema, ktoré ale nakoniec od podpísania zmluvy s rezortom odstúpilo.

Po rekonštrukcie je možné, že kaštieľ dostane do správy ako účelové zariadenie niektorá z organizácií ministerstva kultúry. Rezort sa bude podľa E. Chudinovej snažiť zároveň zmeniť zákon o prenájme, ktorý vyžaduje pri štátnych nehnuteľnostiach pýtať komerčné ceny prenájmu.

Spracované podľa Trend v marci 2012

CODES CREATIVE STUDIO © 2011